• Mia V

איך לקבל מימון מרשות החדשנות ולהישאר בחיים?

רעיון, טוב ככל שיהיה, לא יכול להתרומם ללא מימון. ומימון, כידוע, לא קל למצוא.

אז אם אתם עומדים על משבצת ההתחלה של אפיק היזמות, האפשרויות העומדות לרשותכם לגיוס כספים הם:

1. משקיעים ואנג'לים

2. קרנות הון סיכון

3. גיוס המונים

4. הון עצמי / מימון בנקאי

5. תכניות האצה / חממות

6. למכור לימונדה בבית הסטודנט

7. ו - מימון ממשלתי.


לקריאה על גיוס כספים >> הבלוג של StatIsrael


נפגשתי עם דר' אמירם פורת, לשעבר מנהל למו"פ לאומי אקדמי ברשות החדשנות; ועסקתי, לשעה קלה, בחקר המוח של איש הרשות, במטרה להנגיש את הגוף המפחיד הזה ליזם המתחיל.


נתחיל מהבסיס, האתר של רשות החדשנות: https://innovationisrael.org.il/

הרשות היא גוף עצמאי שאיננו ממשלתי, הדבר בא לידי ביטוי באופן ברור באתר, הסיומת איננה gov ובשום מקום לא מבקשים מכם לשלוח פקס. להיפך, הממשק מזמין, ברור וידידותי למשתמש והמענה במייל מהיר וזמין."לרשות יש מספר מסלולי השקעה, בהתאם למיזם וליזם. לכן, הדבר הראשון שחשוב לפענח לפני הפנייה לרשות, הוא איזה מסלול הכי מתאים לך." אומר אמירם. בדיוק לשם כך יצרו ברשות את המדריך לקביעת האפיק הנכון >> https://innovationisrael.org.il/guide


איזה מסלול, לדעתך, הכי מתאים לסטודנטים באב"ג?

מסלול "תנופה" מתאים ליזמים מתחילים ולאנשים פרטיים. כלומר, לא צריך להיות חֶבְרָה בשביל להגיש אליו. במסלול זה ניתן לקבל עד 200,000 שקלים לשנתיים - כאשר הרשות משלמת 85% מהתקציב בתנאי שהמבקש מגייס את ה-15% הראשונים. מטרת המסלול היא לאפשר בדיקת היתכנות (עסקית בעיקר, כי לרוב זהו לא תקציב מספיק לאבטיפוס טכנולוגי). את הכסף ניתן לנצל להעסקת קבלני משנה, סקר שוק, קניין רוחני, חומרים ועוד; אבל לא לתשלום שכר ליזם לעצמו.


הערה חשובה: "מטרת הרשות היא לעודד פיתוחים טכנולוגיים וחדשנות, ככלל זה לא כולל פיתוח אפליקציות. הגבול הוא דק ולא ברור, אבל נאמר הרשות לא תממן פיתוח משחק לטלפון/מחשב, אלא אם בבסיסו קיים פיתוח הנדסי מורכב"


אוקיי, אז אם מסלול תנופה ממש מתאים לי, מה התהליך?

השלב הראשון הוא מילוי ושליחת טופס לבקשת תמיכה. הגשת הבקשה למסלול זה נעשית באופן מקוון: יש להירשם/להיכנס לאזור האישי באתר ולמלא את טופס הגשת בקשה לתמיכה.

"אני ממליץ לעבור את התהליך לפני שהולכים למשקיע, ולו בשביל לצבור ניסיון. טופס ההגשה עושה סדר בהצגת הרעיון והיכרות היזם עם השוק. אם ישנם שדות שהיזמים לא יודעים למלא, ייתכן שהרעיון לא מספיק בשל עדיין וצריך לעשות עבודה נוספת לפני שמתקדמים. לעצם התהליך יש ערך לימודי, שמאפשר ליזם לראות את נקודות החולשה בתכנית העסקית שלו".

הטופס, בפורמט וורד, הוא בעברית ומאוד נוח להבנה ולמילוי. אמירם ממליץ להימנע מכתיבה מופרזת ולא לחרוג מהשורות המוקצות בכל שדה.


בשלב השני, כחודש וחצי אחרי ההגשה נקבעת ליזם פגישה עם בודק מטעם הרשות.

טיפים מיוחדים?

"מטרת הפגישה היא לאפשר לבודק להתרשם לא רק מהמיזם, אלא מהיזם עצמו. לכן, הגיעו כמה שיותר מוכנים. להערכת היזם יש משקל משמעותי בהחלטה אם לממן או לא לממן".

משך הפגישה הוא בין שעתיים ל-4 שעות.

"חשוב להדגיש שהבודק הוא לא נגד היזם, אם הוא שואל שאלות קשות - זה כנראה משום שיש בעיה אמתית בפרויקט וחשוב לשים אליה לב".


אחרי הפגישה עם הבודק, הרשות תחזיר לכם תשובה סופית אם לממן או לא לממן תוך 12 שבועות מתחילת התהליך (לא כולל חגים).

"מסלול תנופה הוא תהליך מאוד מהיר יחסית. כמו כן, השירות ניתן בחינם. דבר שמחזק את ההמלצה שלי לבצע את ההגשה לפני פנייה למשקיעים. אבל תשימו לב, הרשות לא תבחן מספר פעמים את אותה ההצעה".


אם הוחלט לממן את המיזם, הרשות תתחייב להשקיע עד 200,000 שקלים שיהוו 85% מהסכום, באם היזם מגייס את 15% הראשונים עצמאית. לאחר מכן, הרשות תשלם את חלקה בתוך שנתיים, כנגד הוכחת הוצאות (חצי בשנה הראשונה, וחצי בשנה השנייה).

כלומר, אם הוחלט לממן את הפרויקט בגובה 200,000 שקלים, על היזם להמציא 30 אלף שקלים, ולאחר מכן הרשות תשלם חזרה בגין הוצאות מאושרות הקשורות למיזם, 100 אלף שקלים בשנה הראשונה ועוד 100 אלף בשנה אחריה.


הכסף מגיע עם רשימה מפורטת של הנחיות שיש לבצע בדקדקנות על מנת לעמוד בתנאים לקבלת התקציב. הכסף יינתן ליישות משפטית מטעם היזם (כגון עוסק מורשה).


הרשות מספקת עוד מגוון רחב של מסלולי מימון ב6 זירות שונות, כגון הנגשת מעבדות מחקר, מימון לבניית אבטיפוס ועוד. לפרטים נוספים באתר >> https://innovationisrael.org.il/


על איזה מסלול תרצו לשמוע בעתיד? כתבו לנו בתגובותBGU Logo2.png

Ben-Gurion

University

of the 

Negev

Contact Us

QUESTIONS, COMMENTS AND FUNNY JOKES ARE WELCOMED

  • Follow us on Facebook